Webinaarin ajankohta klo 13-15
Luomakunta ja kirkon missio? Miten se toteutuu paikallisseurakunnissa? Mitä on ekoteologia kaupunkiympäristössä? Missä mennään ekoteologian tekemisessä Manchesterin hiippakunnassa, Englannin anglikaanikirkossa?
Webinaarissa kuullaan, mitä ekoteologia on konkreettisesti Manchesterissa. Samalla avataan pohdintaa siitä, mitä se on ja voisi olla paikallisseurakunnissa meillä.
Webinaarin puheenvuoron pitää Grace Thomas (Canon Missioner at Manchester Cathedral and Diocesan Environmental Officer for Manchester Diocese). Mukana myös Pauliina Kainulainen ja Jussi Holopainen.
Grace Thomas opettaa ekoteologiaa ja tutkii parhaillaan ilmastosurua. Hän on kirjoittanut aiheesta tärkeitä puheenvuoroja ja osallistunut merkittävällä tavalla ilmastokeskusteluun kotimaassaan.
Ilmoittautuneille lähetetään osallistumislinkki.