Maailmanlaaja kirkko -koulutus v.2021
Maailmanlaaja kirkko -koulutuksessa keskitytään kristittyjen väliseen ekumeeniseen kohtaamiseen ja yhteistyöhön. Se toteutetaan kahden lähikoulutusjakson sekä niihin liittyvien etäopiskelu- ja kehittämistehtävien muodossa. Etäopiskelutehtävinä oman seurakunnan/työyhteisön ekumeenisiin yhteyksiin ja toimintaan perehtyminen, ekumeeniseen tapahtumaan osallistuminen, toiseen kirkkoon ja sen paikallisseurakuntaan tutustuminen sekä verkossa toteutettava ekumenian seuranta- ja keskustelutehtävä. Kehittämistehtävänä oman työn ekumeenisten ulottuvuuksien analyysi ja ekumeenisten suuntaviivojen laadinta työn suunnittelun tueksi. Ilmoittautuminen alkaa 17.8., kun kirkon henkilöstökoulutuskalenteri ensi vuodelle julkaistaan. Lähijaksojen ajankohdat: 1) 7.-9.4.2021 Kirkon koulutuskeskus 2) 23.-24.9.2021 Kirkon talo.
”Ilmoitus, kirkko ja etiikka. Dietrich Bonhoefferin teologia” ilmestyy elokuussa
Suomalainen teologinen kirjallisuusseura julkaisee elokuussa ensimmäisen suomenkielisen Dietrich Bonhoefferin (1906-1945) teologian ja elämäntyön kokonaisesityksen. Dosentti Tomi Karttusen teoksen punaisena lankana on kysymys siitä, millainen merkitys Bonhoefferin ajattelulla on tänään. Aiheina ovat uskontojen ja ideologioiden kohtaaminen, yksilöä kunnioittavan yhteisöllisyyden etsintä ja kirkon tehtävän hahmottaminen ajan haasteiden ristipaineessa.
Ystävyysseurakuntaseminaari 20.5.2021 Oulussa
Torstaina 20.5.2021 järjestetään puolen päivän mittainen Ystävyysseurakunta-aiheinen iltapäiväseminaari Oulussa, juuri ennen Kirkkopäivä-viikonloppua.
Seminaarin järjestää Kirkkohallituksen ulkoasiain osasto yhteistyössä Oulun hiippakunnan ja seurakuntien kanssa. Seminaarin suunnittelu on parhaillaan käynnissä.
Suomalais-ugrilainen pappeinkokous 2021
Tälle vuodelle suunniteltu 14. Suomalais-ugrilainen pappeinkokous on siirtynyt ensi vuoteen ja uusi ajankohta on: 18.-22.8.2021. Kokous järjestetään Turussa.
Kuva edellisestä, Petroskoissa v. 2016 järjestetystä pappeinkokouksesta.