Pappisasessorin vaali toimitettiin rovastikunnissa keskiviikkona 21.5.2025 klo 12.00. Alustavan tuloksen mukaan Tampereen hiippakunnan pappisasessoriksi on valittu Salla Häkkinen ensimmäiselle kaudelle. Vaalin tulos vahvistetaan tuomiokapitulin istunnossa.

Vaalissa annetut äänet jakaantuivat alustavan tuloksen mukaan seuraavasti:
Aila Juha 37
Anttila Miikka 42
Holopainen Jussi 4
Hynynen Tuomas 2
Häkkinen Salla 70
Kuusi Jari 4
Myyryläinen Liisa 1
Pruuki Heli 4
Riuttala Johannes 21
Tavast Timo 3
Hylättyjä 1
Tyhjiä –
Tuomiokapitulin pappisasessorin vaalissa äänioikeutettuja ovat Tampereen hiippakunnan papit ja lehtorit, joita on tällä hetkellä kaikkiaan 646. Vaalissa ääniä annettiin yhteensä 189.
Uudet vaalit tulivat järjestettäväksi, koska pappisasessori Leena Sorsan toinen asessorikausi päättyy 31.8.2025. Hiippakunnan toinen pappisasessori on tällä hetkellä Juha Itkonen.
Mikä pappisasessori
Pappisasessorin tehtäviin kuuluu tuomiokapitulin päätösten valmistelua ja osallistuminen päätöksentekoon istunnossa, joka on noin kerran kuukaudessa. Asessori osallistuu seurakunnissa tehtäviin piispantarkastuksiin ja on mukana Uusien työntekijöiden valmennuksessa (UTV) ja ordinaatiovalmennuksessa sekä uusien pappien ja diakonien virkaan vihkimisessä. Pappisasessorilla on tärkeä rooli myös seurakuntien tukena niiden kehittäessä työntekijöidensä perehdytystä. Tehtävää hoidetaan oman viran ohessa.